Call us now:
Spory dotyczące banku PKO BP S.A. można co do zasady podzielić na 2 grupy:
1. Umowy zawarte z Powszechną Kasą Oszczędności Bank Polski S.A.
2. Umowy zawarte z Nordea Bank Polska S.A., które zostały przejęte przez PKO BP S.A.,
Umowy PKO BP
Umowy kredytowe banku PKO BP to klasyczny przykład umowy kredytu denominowanego. Co do zasady w banku tym funkcjonowały dwa wzorce umowne, a różnice pomiędzy nimi są kosmetyczne. Jeden wzorzec wyróżnia podział na Część Szczegółową Umowy (CSU) i Część Ogólną Umowy (COU). W tym przypadku kluczowe postanowienie z punktu widzenia podnoszonej argumentacji znajduje się w par. 4 ust. 2 COU. Z kolei w drugim wzorcu umownym tożsame postanowienie znajduje się zazwyczaj w par. 5 ust. 4 umowy. W obu przypadkach nie ma żadnej wątpliwości, że w przypadku zaciągania zobowiązań na finansowanie zobowiązań krajowych, wypłata kredytu musiała następować w złotych polskich.
Umowy Nordei
W ramach umów zawieranych z Nordea Bank Polska S.A. można wyróżnić 3 wzorce umowne. Mniej więcej do połowy 2010 r. różnica pomiędzy dwoma funkcjonującymi wzorcami sprowadzała się do innego przedstawienia kwoty kredytu. W jednym bowiem przypadku kwota kredytu była wskazana jedynie w walucie CHF, a w drugim przypadku dodatkowo znajdowało się zastrzeżenie, że kwota kredytu będzie nie większa niż X PLN. W obu przypadkach umowy traktujemy jako kredyty denominowane, choć oczywiście w drugim przypadku, z uwagi na ograniczenie kwoty uruchomienia środków w walucie PLN, kredyty posiadały cechy zarówno kredytu denominowanego jak i kredytu indeksowanego (a kwota kredytu nie została określona zarówno w walucie CHF jak i w walucie PLN – obie wartości były zmienne).
Istotna zmiana nastąpiła w Nordea Bank Polska mniej więcej w połowie 2010 r., kiedy to bank zaczął stosować już typowe umowy kredytów indeksowanych.
We wszystkich trzech wzorcach umownych kluczowe zapisy znajdują się w par. 1 ust. 2 Części Ogólnej Umowy.
Statystyki w sprawach frankowych przeciwko PKO Bank Polski S.A.
W sprawach dotyczących umów PKO BP uzyskaliśmy już ponad 100 korzystnych wyroków.
Przegrane sprawy frankowiczów z PKO BP – jakie masz szanse na ostateczne zwycięstwo?
Czy przegrana w sądzie I instancji przeciwko PKO BP w sprawie umowy kredytu CHF oznacza koniec nadziei na odzyskanie nadpłaconych środków? Co można zrobić w…
Kilka wyroków przeciwko Santander Bank Polska, PKO BP oraz Bankowi Millenium
Po krótkiej przerwie przedstawiamy podsumowanie ostatnich dwóch tygodni! 1. Wyrokiem z dnia 30.05.2022 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie (I C 1503/21, SSO Tomasz Cegłowski) zasądził…
Kolejna wygrana z PKO BP – już szesnasta… W tym roku!
16:0 – tak wygląda nasza statystyka z tego roku w sprawach przeciwko PKO BP (10 wyroków zapadło w sprawach Nordei). Wszystkie wyroki potwierdzają nieważność umów…
Raiffeisen, mBank, PKO BP i BPH – wszystkie przegrywają PRAWOMOCNIE
W tym tygodniu uzyskaliśmy 4 prawomocne wyroki – w sprawach przeciwko Raiffeisen, mBank, PKO BP i BPH. 1. Wyrokiem z dnia 29.03.2022 r. Sąd Apelacyjny…
3 wygrane (nieważności) – z PKO BP S.A., mBank S.A. i Santander Bank Polska S.A.
Ten tydzień zaczynamy od 3 wyroków, wśród których znajduje się jeden prawomocny dotyczący nieważności umowy tzw. starego portfela mBanku. 1. Wyrokiem z dnia 21.03.2022 r.…
Prawomocna wygrana z Pekao Bank Hipoteczny, nieprawomocna z Santander Consumer Bank
Tydzień zaczynamy od dwóch nieważności – prawomocnie padł Pekao Bank Hipoteczny, a nieprawomocnie Santander Consumer Bank. 1. Wyrokiem z dnia 14.02.2022 r. Sąd Apelacyjny w…
Brak współuczestnictwa koniecznego pomiędzy kredytobiorcami w sprawie o zapłatę!
1. 10.02.2022 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie (I ACa 634/21, SSA Dorota Markiewicz) oddalił co do zasady apelację banku od korzystnego dla naszej Klientki wyroku…
Własny Kąt Hipoteczny – nieważność, Nordea Habitat – nieważność
Na zakończenie dobrego tygodnia dwie kolejne nieważności – umowa Nordea Habitat i PKO BP Własny Kąt Hipoteczny. 1. W dniu 24.01.2022 r. Sąd Okręgowy w…
Okoliczności wykonywania umowy bez znaczenia w kontekście klauzul przeliczeniowych i formalna wpadka BOŚ Bank
Kolejne dobre wieści z Krakowa – najpewniej prawomocna nieważność BOŚ Bank i nieważność umowy dawnej Nordei z umową ramową w zakresie negocjacji kursów! 1. Nietypowa…
Nordea-Habitat – nieważność, Ekstralokum – nieważność, umowy Polbanku i Metrobanku – nieważne!
Na osłodę poniedziałku – kolejne 4 nieważności! Prawomocnie padł Raiffeisen, a nieprawomocnie w Krakowie – Getin, Santander i PKO! 1. Wyrokiem z dnia 24.01.2022 r.…
Nieważność i teoria salda w Krakowie
Lekko zwalniamy tempo – dzisiaj uzyskaliśmy tylko jeden wyrok ustalający nieważność umowy kredytowej. Wyrokiem z dnia 13.01.2022 r. Sąd Okręgowy w Krakowie (I C 2805/20,…
Prawomocna wygrana z PKO BP w Katowicach i dwie wygrane z Bankiem Millenium
Na dobry początek tygodnia dwie nieważności Millennium i wyrok SA w Katowicach, który dotyka dwóch bardzo istotnych kwestii, tj. kursu właściwego do potrącenia CHF z…