Waga czarne tło

Tydzień zaczynamy od dwóch nieważności – prawomocnie padł Pekao Bank Hipoteczny, a nieprawomocnie Santander Consumer Bank.

1. Wyrokiem z dnia 14.02.2022 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie (I ACa 461/18, SSA Beata Kozłowska) zmienił zaskarżony przez nas niekorzystny wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 10.05.2018 r. (XXIV C 1187/16, SSO Monika Dominiak) w ten sposób, że zasądził na rzecz naszej Klientki od Pekao Bank Hipoteczny S.A. kwotę ponad 126 tys. zł, obciążając także bank w całości kosztami postępowania w obu instancjach. Jednocześnie Sąd uwzględnił jednak złożony przez bank zarzut zatrzymania.

W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, że z uwagi na abuzywność klauzul denominacyjnych umowa kredytu jest nieważna. Niestety z uwagi na uwzględnienie zarzutu zatrzymania, Sąd w całości oddalił roszczenie o zapłatę odsetek.

Wyrok jest prawomocny.
 

Potrzebujesz pomocy prawnej?

 
2. Wyrokiem z dnia 14.02.2022 r. Sąd Okręgowy w Krakowie (I C 2046/20, SSO Krzysztof Lisek) zasądził na rzecz naszego Klienta od Santander Consumer Bank S.A. kwotę bez mała 11 tys. CHF wraz z odsetkami liczonymi od 22.01.2021 r., a także obciążył bank w całości kosztami postępowania.

W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, że z uwagi na abuzywność klauzul indeksacyjnych umowa kredytu jest nieważna. Sąd uwzględnił jednakże w tej sprawie zgłoszony przez bank zarzut potrącenia, który odnosił się do kwoty kredytu. W efekcie na rzecz naszego Klienta zasądzona została jedynie nadwyżka ponad kapitał.
Sprawa dotyczyła umowy, w której spłaty od samego początku następowały przy zastosowaniu kursu sprzedaży NBP, co jest bardzo częstą sytuacją w przypadku tego banku.

Wyrok jest nieprawomocny.

Zobacz także:

Podsumowanie września – 32 korzystne wyroki frankowe!

 

Sprawdź naszą ofertę w zakresie:

 
 

Referencje kancelarii Kaczmarski Żurowski potwierdzają

KONTAKT

SIEDZIBA W KRAKOWIE


ul. św. Wawrzyńca 39/2
31-052 Kraków

GODZINY OTWARCIA


Pn-Pt 09:00 – 17:00

Prosimy o wcześniejsze umawianie terminów spotkań.


© 2019 Kaczmarski Żurowski Adwokaci.
Regulamin Informacja RODO

logo-footer