Call us now:
Postępowania sądowe przeciwko Santander Bank Polska S.A., można co do zasady podzielić na 2 grupy:
1. Umowy zawarte z Kredyt Bank S.A. (kredyty indeksowane),
2. Umowy zawarte z Bankiem Zachodnim WBK S.A. (kredyty denominowane).
Umowy Kredyt Bank (tzw. Ekstralokum)
Umowy zawierane z Kredyt Bank S.A. to klasyczny przykład umowy kredytu indeksowanego (pomimo, że w samej treści umowy bank posługuje się określeniem kredytu denominowanego). W banku tym funkcjonował w zasadzie tylko jeden wzorzec umowny, a kluczowe postanowienie z punktu widzenia podnoszonej argumentacji to par. 2 ust. 2 umowy. Umowy zawarte z Kredyt Bankiem (tzw. umowa Ekstralokum) należą do zdecydowanie najprostszych umów z punktu widzenia szans na wygranie walki z bankiem.
Umowy BZ WBK
Postępowania sądowe dotyczące umów zawieranych z Bankiem Zachodnim WBK, należą do tych trudniejszych. Umowy te należy zaliczyć do kredytów denominowanych, choć sam bank twierdzi, że mamy tutaj do czynienia z kredytem czysto walutowym. W tym banku funkcjonował w zasadzie jeden wzorzec umowny, choć postanowienia umowne zmieniały swoje jednostki redakcyjne (kluczowe postanowienia znajdują się zazwyczaj w art. 3.07 ust. 3.1 lub ust. 6.1 umowy). Z perspektywy podnoszonej argumentacji kluczowe jest, aby wskazane w umowie rachunki bankowe (do wypłaty kredytu) były prowadzone w walucie PLN. Wówczas bank nie jest w stanie wykazać, że wypłata kredytu mogła nastąpić w walucie CHF.
Statystyki w sprawach frankowych przeciwko Santander Bank Polska S.A.
W sprawach dotyczących umów dawnego Kredyt Banku uzyskaliśmy już ponad 70 korzystnych wyroków. Niekorzystne wyroki należą do rzadkości i zdarzają się praktycznie wyłącznie na etapie I instancji (przede wszystkim w przypadku wylosowania sędziego, który umyślnie nie stosuje się to orzecznictwa TSUE). Wyroki te są praktycznie bez wyjątku zmieniane na korzyść kredytobiorców w II instancji.
W sprawach dotyczących dawnego BZ WBK (które należą do rzadkości) uzyskaliśmy jeden prawomocny niekorzystny wyrok (w tej sprawie Sąd Najwyższy przyjął naszą skargę kasacyjną do rozpoznania).
Kilka wyroków przeciwko Santander Bank Polska, PKO BP oraz Bankowi Millenium
Po krótkiej przerwie przedstawiamy podsumowanie ostatnich dwóch tygodni! 1. Wyrokiem z dnia 30.05.2022 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie (I C 1503/21, SSO Tomasz Cegłowski) zasądził…
3 wygrane (nieważności) – z PKO BP S.A., mBank S.A. i Santander Bank Polska S.A.
Ten tydzień zaczynamy od 3 wyroków, wśród których znajduje się jeden prawomocny dotyczący nieważności umowy tzw. starego portfela mBanku. 1. Wyrokiem z dnia 21.03.2022 r.…
Roszczenie o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału – bezzasadne!
Kolejny prawomocny wyrok potwierdzający bezzasadność roszczenia banku o wynagrodzenie za tzw. bezumowne korzystanie z kapitału! Dzisiaj w sprawach naszych Klientów zapadły kolejne dwa korzystne wyroki,…
Kolejne wygrane z Bankiem Millenium oraz Santander Bank Polska
Z przyjemnością informujemy o dwóch kolejnych wyrokach, które – w sprawach naszych Klientów – potwierdzają nieważność umów kredytowych powiązanych z kursem CHF. Prawomocnie poległ Bank…
TSUE zajmie się zarzutem zatrzymania!
31.01.2022 r. Sąd Okręgowy w Krakowie (I C 2210/20, SSR del. Anna Baran) postanowił zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z następującym pytaniem prawnym:…
Sąd Najwyższy rozpozna naszą skargę kasacyjną!
W dniu dzisiejszym dotarła do nas jeszcze jedna bardzo dobra wiadomość. Sąd Najwyższy przyjął do rozpoznania skargę kasacyjną (I CSK 65/22), którą składaliśmy w sprawie…
Nordea-Habitat – nieważność, Ekstralokum – nieważność, umowy Polbanku i Metrobanku – nieważne!
Na osłodę poniedziałku – kolejne 4 nieważności! Prawomocnie padł Raiffeisen, a nieprawomocnie w Krakowie – Getin, Santander i PKO! 1. Wyrokiem z dnia 24.01.2022 r.…
Wygrana w Piotrkowie Trybunalskim i autorska koncepcja sądu w Krakowie
Na dobry początek tygodnia dwie kolejne nieważności – padła umowa dawnej Nordei i dawnego Kredyt Banku. 1. Wyrokiem z dnia 20.12.2021 r. Sąd Okręgowy w…
Nieważność umowy „Ekstralokum” w 9 miesięcy [Kraków]
15.12 Kolejna nieważność umowy kredytu powiązanego z walutą obcą (CHF) – tym razem umowa Ekstralokum dawnego Kredyt Banku została uznana przez Sad Okręgowy w Krakowie…
Bezzasadność roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, nieważność umowy Ekstralokum
Kolejny wyrok potwierdzający bezzasadność roszczeń banków w zakresie żądania tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału! 5 lipca 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie (SSO Sylwia…
Bilans tygodnia – 4 wyroki potwierdzające nieważność 5 umów kredytowych
Wyrokiem z dnia 13.04.2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie XXV Wydział Cywilny (SSR del. Adam Mitkiewicz, XXV C 2415/19) uwzględnił w całości nasze powództwo zasądzając…
Kolejne korzystne wyroki w tym prawomocny wyrok w sprawie przeciwko PKO BP S.A.
Czas podzielić się dwoma kolejnymi sukcesami: Stosunkowo niedawno pisaliśmy o naszym korzystnym wyroku w sprawie z powództwa PKO BP (z 23.12.2020 r., II C 726/18),…