Call us now:
Umowy zawierane z Getin Noble Bank S.A. (w tym z Noble Bank S.A.) stanowią typowy przykład kredytu indeksowanego. To, co istotne w przypadku wszystkich umów Getin Noble Bank S.A., to że bank ten jest obecnie w stanie upadłości i wszelkie wierzytelności powinny być zgłaszane poprzez system KRZ, a ewentualne postępowania sądowe o ustalenie nieważności lub uzgodnienie treści księgi wieczystej, powinny być kierowane przeciwko Syndykowi Masy Upadłości Getin Noble Bank.
Należy również mieć na uwadze, że spór sądowy nie ma obecnie sensu, jeżeli ktoś ma już spłacony w całości kredyt (zakończoną umowę) lub też jeżeli saldo kredytu jest już naprawdę niewielkie (jedyna korzyść, na jaką należy liczyć w przypadku nieważności umowy, to likwidacja salda zadłużenia, nie należy liczyć na odzyskanie jakiejkolwiek nadwyżki ponad kapitał).
Umowy Getin Bank (tzw. DomBank)
Zdecydowana większość umów Getinu była zawierana z tzw. DomBankiem (nazwa handlowa Getin Bank S.A.). W banku tym był stosowany w zasadzie jeden wzorzec umowny, choć warto wspomnieć, że jednostki redakcyjne ulegały zmianom i stąd postanowienia niedozwolone w zależności od umowy można znaleźć w różnych częściach umowy. Wzorzec ten nie posiada żadnych cech szczególnych.
Umowy Noble Bank (tzw. Metrobank)
W przypadku umów Noble Banku jedyną cechą szczególną jest załącznik do umowy (oświadczenie kredytobiorcy), w którym kredytobiorca oświadczał, że jest świadomy, że maksymalny spread banku będzie wynosił 10% (5% w każdą stronę). Okoliczność ta w naszej ocenie nie ma w zasadzie żadnego znaczenia, choć oczywiście w ocenie banku jest to kluczowe z perspektywy ważności umowy. Co istotne, podobny zapis stosował DNB Nord, w odniesieniu do którego Sąd Najwyższy miał już okazję w 2014 r. potwierdzić, że tego rodzaju rozpiętość jest zbyt duża z perspektywy interesów kredytobiorcy-konsumenta.
Statystyki w sprawach frankowych przeciwko Getin Noble Bank S.A.
W sprawach dotyczących umów Getin Banku uzyskaliśmy już ponad 60 korzystnych wyroków. Do dnia dzisiejszego nie uzyskaliśmy żadnego niekorzystnego wyroku.

Teoria salda czy teoria dwóch kondykcji?
Teoria salda i teoria dwóch kondykcji to dwie koncepcje, które dotyczą sposobu rozliczania wzajemnych świadczeń po stwierdzeniu nieważności umowy kredytu przez sąd. W artykule wyjaśniamy,…

Unieważnienie kredytu frankowego – jak je uzyskać?
Kolejne orzeczenia Trybunały Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Sądu Najwyższego torują frankowiczą drogę do odzyskania środków wpłaconych na konto banku w ramach spłacania kredytu frankowego. Jak…

Wyrok WSA w sprawie przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku a sytuacja wierzycieli banku
W ostatnim czasie ponownie zrobiło się głośno o restrukturyzacji Getin Noble Banku, a to za sprawą wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29.01.2025…

Spłacony kredyt frankowy a ugoda z bankiem
Czy po spłaceniu kredytu frankowego można podpisać z bankiem ugodę? Czy jest to rozwiązanie korzystne dla frankowiczów? W niniejszym artykule tłumaczymy, jak przedstawia się kwestia…

Pozwy frankowe – jak pozwać bank?
Unieważnienie umowy frankowej może przynieść nawet kilkaset tysięcy złotych korzyści frankowiczom. Warunkiem jest jednak uzyskanie korzystnego wyroku sądu. Sprawy przeciwko instytucjom finansowym należą do bardzo…

Małżeński ustrój majątkowy a proces frankowy – co warto wiedzieć
Wiele osób, które zaciągnęły kredyt indeksowany lub denominowany do CHF, w ostatnich latach zdecydowało się wstąpić na drogę postępowania sądowego przeciwko swojemu bankowi.. Jednym z…

Odfrankowienie kredytu – czy takie wyroki jeszcze zapadają?
Czy w sprawach kredytów frankowych sądy wciąż wydają orzeczenia o tzw. odfrankowieniu? W artykule tłumaczymy, dlaczego sprawy frankowe obecnie kończą się niemal zawsze unieważnieniem umowy.…

Zarzut zatrzymania – o co chodzi i jak się przed nim bronić?
Banki, które udzielały kredytów frankowych, wskutek wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Sądu Najwyższego przegrywają obecnie około 98% procent spraw frankowych, wytaczanych przez kredytobiorców. Aby…

Przesłuchanie stron – nasz komentarz dla prawo.pl
Czy przesłuchanie stron w procesach frankowych zawsze jest konieczne i uzasadnione? Ostatnio informowaliśmy o dwóch orzeczeniach Sądu Apelacyjnego w Krakowie wydanych w prowadzonych przez nas…

Ulga odsetkowa a unieważnienie kredytu frankowego
Odliczałeś od PIT-u część odsetek w ramach przysługującej Ci ulgi odsetkowej od kredytu hipotecznego? Dowiedz się, co to oznacza w kontekście unieważnienia kredytu frankowego przez…

TSUE zdecydowanie po stronie kredytobiorców! Ważne orzeczenia w sprawie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału i zawieszenia spłaty rat!
2:0 dla frankowiczów – bankom nie należy się wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału, a sądy powinny wstrzymywać spłatę rat kredytów frankowych! Trybunał Sprawiedliwości Unii…

Sprawa frankowa w II instancji. Jak przebiega apelacja?
Sprawy frankowe zazwyczaj nie kończą się na I instancji i niezależnie od treści zapadłego wyroku – strona, na niekorzyść której orzekł sąd, w znakomitej większości…