Figura sprawiedliwości 2

16:0 – tak wygląda nasza statystyka z tego roku w sprawach przeciwko PKO BP (10 wyroków zapadło w sprawach Nordei). Wszystkie wyroki potwierdzają nieważność umów kredytowych. Poniżej informacja o numerze szesnastym z tej listy!

Wyrokiem z dnia 29.04.2022 r. Sąd Okręgowy w Warszawie (XXVIII C 4553/21, SSO Piotr Bednarczyk) zasądził na rzecz naszych Klientów od PKO BP S.A. kwoty ponad 67 tys. zł i ponad 35 tys. CHF wraz z odsetkami liczonymi od dnia złożenia przez powodów oświadczenia w zakresie skutków nieważności, a także obciążył bank w całości kosztami postępowania.
 

Potrzebujesz pomocy prawnej?

 
W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, że kwota kredytu nie została indywidualnie uzgodniona, a w konsekwencji – zważywszy między innymi na doliczenie spreadu przy uruchomieniu – z uwagi na abuzywność klauzul przeliczeniowych umowa jest nieważna.

Sąd odniósł się również do wczorajszej uchwały Sądu Najwyższego wskazując, że gdyby nie nieważność z uwagi na abuzywność, to nieważność wynikałaby również z naruszenia istoty stosunku zobowiązaniowego. Sąd wspomniał również o tzw. wynagrodzeniu za korzystanie z kapitału, podkreślając, że o ile nie jest w stanie sobie wyobrazić zasadności takiego roszczenia w relacji z konsumentem, to już w ocenie Sądu istnieje potencjalnie takie ryzyko w odniesieniu do kredytobiorców-przedsiębiorców.

Sprawa dotyczyła umowy zawartej w kwietniu 2009 r. z bankiem Nordea Bank Polska S.A.

Wyrok jest nieprawomocny.

Zobacz także:

Przyspieszamy – w nowym roku już 70 wyroków na naszym koncie!

 

Sprawdź naszą ofertę w zakresie:

 
 

Referencje kancelarii Kaczmarski Żurowski potwierdzają

KONTAKT

SIEDZIBA W KRAKOWIE


ul. św. Wawrzyńca 39/2
31-052 Kraków

GODZINY OTWARCIA


Pn-Pt 09:00 – 17:00

Prosimy o wcześniejsze umawianie terminów spotkań.


© 2019 Kaczmarski Żurowski Adwokaci.
Regulamin Informacja RODO

logo-footer