Call us now:
Postępowania sądowe przeciwko Santander Bank Polska S.A., można co do zasady podzielić na 2 grupy:
1. Umowy zawarte z Kredyt Bank S.A. (kredyty indeksowane),
2. Umowy zawarte z Bankiem Zachodnim WBK S.A. (kredyty denominowane).
Umowy Kredyt Bank (tzw. Ekstralokum)
Umowy zawierane z Kredyt Bank S.A. to klasyczny przykład umowy kredytu indeksowanego (pomimo, że w samej treści umowy bank posługuje się określeniem kredytu denominowanego). W banku tym funkcjonował w zasadzie tylko jeden wzorzec umowny, a kluczowe postanowienie z punktu widzenia podnoszonej argumentacji to par. 2 ust. 2 umowy. Umowy zawarte z Kredyt Bankiem (tzw. umowa Ekstralokum) należą do zdecydowanie najprostszych umów z punktu widzenia szans na wygranie walki z bankiem.
Umowy BZ WBK
Postępowania sądowe dotyczące umów zawieranych z Bankiem Zachodnim WBK, należą do tych trudniejszych. Umowy te należy zaliczyć do kredytów denominowanych, choć sam bank twierdzi, że mamy tutaj do czynienia z kredytem czysto walutowym. W tym banku funkcjonował w zasadzie jeden wzorzec umowny, choć postanowienia umowne zmieniały swoje jednostki redakcyjne (kluczowe postanowienia znajdują się zazwyczaj w art. 3.07 ust. 3.1 lub ust. 6.1 umowy). Z perspektywy podnoszonej argumentacji kluczowe jest, aby wskazane w umowie rachunki bankowe (do wypłaty kredytu) były prowadzone w walucie PLN. Wówczas bank nie jest w stanie wykazać, że wypłata kredytu mogła nastąpić w walucie CHF.
Statystyki w sprawach frankowych przeciwko Santander Bank Polska S.A.
W sprawach dotyczących umów dawnego Kredyt Banku uzyskaliśmy już ponad 70 korzystnych wyroków. Niekorzystne wyroki należą do rzadkości i zdarzają się praktycznie wyłącznie na etapie I instancji (przede wszystkim w przypadku wylosowania sędziego, który umyślnie nie stosuje się to orzecznictwa TSUE). Wyroki te są praktycznie bez wyjątku zmieniane na korzyść kredytobiorców w II instancji.
W sprawach dotyczących dawnego BZ WBK (które należą do rzadkości) uzyskaliśmy jeden prawomocny niekorzystny wyrok (w tej sprawie Sąd Najwyższy przyjął naszą skargę kasacyjną do rozpoznania).
Aktualności w sprawach przeciwko Santander Bank Polska S.A.
Kilka wyroków przeciwko Santander Bank Polska, PKO BP oraz Bankowi Millenium
Po krótkiej przerwie przedstawiamy podsumowanie ostatnich dwóch tygodni! 1. Wyrokiem z dnia 30.05.2022 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie (I C 1503/21, SSO Tomasz Cegłowski) zasądził…
3 wygrane (nieważności) – z PKO BP S.A., mBank S.A. i Santander Bank Polska S.A.
Ten tydzień zaczynamy od 3 wyroków, wśród których znajduje się jeden prawomocny dotyczący nieważności umowy tzw. starego portfela mBanku. 1. Wyrokiem z dnia 21.03.2022 r.…
Roszczenie o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału – bezzasadne!
Kolejny prawomocny wyrok potwierdzający bezzasadność roszczenia banku o wynagrodzenie za tzw. bezumowne korzystanie z kapitału! Dzisiaj w sprawach naszych Klientów zapadły kolejne dwa korzystne wyroki,…
Kolejne wygrane z Bankiem Millenium oraz Santander Bank Polska
Z przyjemnością informujemy o dwóch kolejnych wyrokach, które – w sprawach naszych Klientów – potwierdzają nieważność umów kredytowych powiązanych z kursem CHF. Prawomocnie poległ Bank…
TSUE zajmie się zarzutem zatrzymania!
31.01.2022 r. Sąd Okręgowy w Krakowie (I C 2210/20, SSR del. Anna Baran) postanowił zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z następującym pytaniem prawnym:…
Sąd Najwyższy rozpozna naszą skargę kasacyjną!
W dniu dzisiejszym dotarła do nas jeszcze jedna bardzo dobra wiadomość. Sąd Najwyższy przyjął do rozpoznania skargę kasacyjną (I CSK 65/22), którą składaliśmy w sprawie…
Nordea-Habitat – nieważność, Ekstralokum – nieważność, umowy Polbanku i Metrobanku – nieważne!
Na osłodę poniedziałku – kolejne 4 nieważności! Prawomocnie padł Raiffeisen, a nieprawomocnie w Krakowie – Getin, Santander i PKO! 1. Wyrokiem z dnia 24.01.2022 r.…
Wygrana w Piotrkowie Trybunalskim i autorska koncepcja sądu w Krakowie
Na dobry początek tygodnia dwie kolejne nieważności – padła umowa dawnej Nordei i dawnego Kredyt Banku. 1. Wyrokiem z dnia 20.12.2021 r. Sąd Okręgowy w…
Nieważność umowy „Ekstralokum” w 9 miesięcy [Kraków]
15.12 Kolejna nieważność umowy kredytu powiązanego z walutą obcą (CHF) – tym razem umowa Ekstralokum dawnego Kredyt Banku została uznana przez Sad Okręgowy w Krakowie…
Bezzasadność roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, nieważność umowy Ekstralokum
Kolejny wyrok potwierdzający bezzasadność roszczeń banków w zakresie żądania tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału! 5 lipca 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie (SSO Sylwia…
Bilans tygodnia – 4 wyroki potwierdzające nieważność 5 umów kredytowych
Wyrokiem z dnia 13.04.2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie XXV Wydział Cywilny (SSR del. Adam Mitkiewicz, XXV C 2415/19) uwzględnił w całości nasze powództwo zasądzając…
Kolejne korzystne wyroki w tym prawomocny wyrok w sprawie przeciwko PKO BP S.A.
Czas podzielić się dwoma kolejnymi sukcesami: Stosunkowo niedawno pisaliśmy o naszym korzystnym wyroku w sprawie z powództwa PKO BP (z 23.12.2020 r., II C 726/18),…