Figura i dokumenty

Kolejne bardzo dobre wieści z Krakowa! 3 wyroki potwierdzające nieważność umów kredytowych, a dodatkowo – krótka relacja z dzisiejszej rozprawy przed Sądem Apelacyjnym w Krakowie.

1. Wyrokiem z dnia 01.02.2022 r. Sąd Okręgowy w Krakowie (I C 641/20, SSO Agnieszka Włodyga) zasądził na rzecz naszych Klientów od Getin Noble Bank S.A. kwotę ponad 108 tys. zł wraz z odsetkami liczonymi od dnia upływu terminu zakreślonego bankowi w wezwaniu do zapłaty, a także obciążył bank w całości kosztami postępowania.
Choć wyrok zapadł na posiedzeniu niejawnym, to nie mamy wątpliwości, że podstawą rozstrzygnięcia była nieważność umowy kredytu indeksowanego.

2. Wyrokiem z dnia 09.02.2022 r. Sąd Okręgowy w Krakowie (I C 2429/20, SSO Agnieszka Włodyga) zasądził na rzecz naszych Klientów od Getin Noble Bank S.A. kwotę ponad 29 tys. zł i kwotę ponad 60 tys. CHF wraz z odsetkami liczonymi od dnia upływu terminu zakreślonego bankowi w wezwaniu do zapłaty, obciążając jednocześnie bank w całości kosztami postępowania.
W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, że umowa kredytu jest nieważna, jednocześnie podkreślając, że powyższa kwestia nie budzi już wątpliwości w orzecznictwie sądów.
 

Potrzebujesz pomocy prawnej?

 
3. Wyrokiem z dnia 09.02.2022 r. Sąd Okręgowy w Krakowie (I C 2226/19, SSR del. Edyta Żyła) oddalił w całości powództwo Getin Noble Bank S.A. o zapłatę ponad 1,2 mln zł, a także obciążył bank w całości kosztami postępowania.
W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, że umowa kredytu jest nieważna z uwagi na abuzywność klauzul indeksacyjnych.

Wyroki są nieprawomocne.

Na koniec wpisu – obiecana relacja z dzisiejszej rozprawy przed Sądem Apelacyjnym w Krakowie (I ACa 587/20, SSA Wojciech Żukowski, SSA Józef Wąsik, SSA Grzegorz Krężołek).
Sprawa w I instancji zakończyła się oddaleniem powództwa mBank S.A. o zapłatę kwoty ponad 1,3 mln zł oraz obciążeniem banku kosztami postępowania.
Sąd Apelacyjny zdecydował się na rozpoznanie sprawy w składzie 3-osobowym z uwagi na kilka nietypowych kwestii, tj.:
(1) sprawa dotyczyła osób, które zajmowały się udzielaniem kredytów w mBanku,
(2) kredytobiorcy w 2015 r. podpisali oświadczenie o uznaniu długu w związku z wypowiedzianą umową,
(3) bank w apelacji twierdził, że Sąd powinien zasądzić roszczenie na rzecz banku w związku z nieważnością umowy, pomimo że bank nigdy nie wezwał kredytobiorców do zapłaty z tytułu nieważnej umowy.
Na rozprawie, oprócz wysłuchania stanowisk końcowych, Sąd pouczył kredytobiorców o możliwych skutkach nieważności umowy i odebrał oświadczenie o stanowczej woli podtrzymywania oczekiwania w zakresie uznania umowy za nieważną.

Publikacja wyroku nastąpi 21.02.2022 r. o 11:45.

Zobacz także:

Kolejne prawomocne nieważności i 10. korzystny wyrok w sprawie FORTIS Bank

 

Sprawdź naszą ofertę w zakresie:

 
 

Referencje kancelarii Kaczmarski Żurowski potwierdzają

KONTAKT

SIEDZIBA W KRAKOWIE


ul. św. Wawrzyńca 39/2
31-052 Kraków

GODZINY OTWARCIA


Pn-Pt 09:00 – 17:00

Prosimy o wcześniejsze umawianie terminów spotkań.


© 2019 Kaczmarski Żurowski Adwokaci.
Regulamin Informacja RODO

logo-footer