Rozmowa dokumenty

Poniżej krótkie podsumowanie ostatnich dwóch tygodni – kolejne 3 korzystne wyroki!

1. W dniu 17.05.2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie XXV Wydział Cywilny (XXV C 2959/18, SSR del. Kamil Gołaszewski), ustalił nieważność umowy zawartej z Noble Bank S.A. Oddział Specjalistyczny Metrobank oraz zasądził na rzecz naszych Klientów od Getin Noble Bank S.A. kwotę ponad 118 tys. zł wraz z odsetkami, przy czym Sąd uwzględnił jednak zarzut zatrzymania podniesiony przez bank. Dodatkowo Sąd obciążył bank w całości kosztami postępowania.

2. W dniu 21.05.2021 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie I Wydział Cywilny (I C 1169/19, As. SR Małgorzata Bystrowska), zasądził na rzecz naszych Klientów od Getin Noble Bank S.A. kwotę ponad 52 tys. zł wraz z odsetkami, obciążając bank w całości kosztami postępowania. Mając na uwadze inne wyroki wydane w tym składzie, zakładamy że Sąd przesłankowo uznał umowę za nieważną.
 

Potrzebujesz pomocy prawnej?

 
3. W dniu 27.05.2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie III Wydział Cywilny (III C 234/19, SSO Ewa Jończyk) zasądził na rzecz naszej Klientki od PKO BP S.A. kwotę ponad 18 tys. zł i ponad 32 tys. CHF wraz z odsetkami, obciążając bank w całości kosztami postępowania.
Sąd uznał umowę za nieważną podkreślając, że nieważność ta wynika przede wszystkim z naruszenia istoty stosunku zobowiązaniowego (naruszenie zasady swobody umów) oraz naruszenia art. 69 ust. 1 Prawa bankowego. Sąd wskazał jednocześnie, że niezależnie od powyższego umowa zawiera niedozwolone klauzule przeliczeniowe. Co ciekawe, w ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd podkreślił, że mimo iż zajmuje się tzw. kredytami frankowymi od 2016 roku, to nigdy nie spotkał się z umową, która byłaby tak bardzo nieuczciwa. Sprawa dotyczyła umowy kredytu mieszkaniowego własny kąt hipoteczny z 2008 roku.

Wyroki są nierpawomocne.

Ostatnie dni to jednak przede wszystkim intensywne przygotowania do organizowanego przez Okręgową Radę Adwokacką w Krakowie szkolenia dla adwokatów pt. „Frankowicz po wyroku TSUE”. Szkolenie prowadził adw. Michał Kaczmarski. Jesteśmy dumni, że nasze doświadczenie zostało dostrzeżone przez ORA w Krakowie. Cieszymy się również, że mogliśmy podzielić się naszą wiedzą z innymi adwokatami.

Zobacz także:

Podsumowanie września – 32 korzystne wyroki frankowe!

 

Sprawdź naszą ofertę w zakresie:

 
 

Referencje kancelarii Kaczmarski Żurowski potwierdzają

KONTAKT

SIEDZIBA W KRAKOWIE


ul. św. Wawrzyńca 39/2
31-052 Kraków

GODZINY OTWARCIA


Pn-Pt 09:00 – 17:00

Prosimy o wcześniejsze umawianie terminów spotkań.


© 2019 Kaczmarski Żurowski Adwokaci.
Regulamin Informacja RODO

logo-footer