Wygrana w Piotrkowie Trybunalskim i autorska koncepcja sądu w Krakowie

Na dobry początek tygodnia dwie kolejne nieważności – padła umowa dawnej Nordei i dawnego Kredyt Banku.

1. Wyrokiem z dnia 20.12.2021 r. Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim (I C 409/21, SSR del. Bartłomiej Biegański) uwzględnił niemal w całości nasze żądanie (oprócz odsetek za 5 dni), zasądzając na rzecz naszych Klientów od Powszechnej Kasy Oszczędności Bank Polski S.A. kwotę ponad 113 tys. CHF wraz z odsetkami. Sąd Okręgowy obciążył przy tym bank kosztami postępowania w całości.
W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, że umowa kredytu Nordea-Habitat zawarta w 2008 r. jest nieważna. Wyrok jest nieprawomocny.
 

Potrzebujesz pomocy prawnej?

 
2. Wyrokiem z dnia 20.12.2021 r. Sąd Okręgowy w Krakowie I Wydział Cywilny (I C 374/20, SSO Irena Żarnowska-Sporysz) ustalił nieważność umowy zawartej z dawnym Kredyt Bankiem (aktualnie Santander Bank Polska), oddalając jednocześnie żądanie zapłaty z uwagi na tzw. teorię salda (tak, to nie pomyłka!). Koszty zostały pomiędzy stronami wzajemnie zniesione.
W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, że umowa jest nieważna z uwagi na abuzywność klauzuli indeksacyjnej, choć jednocześnie Sąd poświęcił dużo uwagi kwestii nierównomiernego rozłożenia ryzyka pomiędzy stronami. Tytułem ciekawostki – Sąd zaskoczył nie tylko teorią salda, co do której bezzasadności Sąd Apelacyjny nie powinien mieć żadnych wątpliwości, ale dodatkowo wskazał, że nawet gdyby nie doszło do zastosowania teorii salda, to zarzut potrącenia złożony przy odpowiedzi na pozew – bez uprzedniego wezwania kredytobiorców do zwrotu kapitału – jest również zasadny! Powyższa koncepcja zdaje się nie znajdować oparcia w przepisach prawa, dlatego też oczywiście wniesiemy apelację od oddalenia roszczenia o zapłatę.

Zobacz także:

Podsumowanie I kwartału 2022 r. w naszej kancelarii

 

Sprawdź naszą ofertę w zakresie:

 
 

Referencje kancelarii Kaczmarski Żurowski potwierdzają