Call us now:
W przeszłości podpisałeś umowę kredytu frankowego z Bankiem BPH, a przez wzrost kursu CHF Twoja sytuacja finansowa uległa pogorszeniu? Wskutek wydania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej tzw. wyroku ws. Państwa Dziubak sądy krajowe zaczęły rozstrzygać sprawy frankowe na korzyści kredytobiorców. To właśnie Twoja szansa na poprawę swojej sytuacji i odzyskanie pieniędzy utraconych wskutek zastosowania przez bank abuzywnych zapisów w umowie kredytu.
Skontaktuj się z nami i przedstaw nam swoją umowę kredytu CHF zawartą z Bankiem BPH. Bezpłatnie przeanalizujemy jej zapisy i zaproponujemy najkorzystniejsze z Twojej perspektywy rozwiązania problemu z kredytem we frankach szwajcarskich. Dopiero o otrzymaniu propozycji podejmiesz decyzję co do współpracy z Kancelarią.
Umowy kredytów frankowych BPH (w tym umowy przejęte przez Pekao S.A.)
Bank BPH był jednym z pierwszych banków (jeżeli nie pierwszym), który zaczął oferować tzw. kredyty frankowe. Pierwsze umowy były zawierane już w 2002 r. Zdecydowana większość umów (oprócz tych najwcześniejszych) oparta jest na wzorcu umownym, w którym w samej treści umowy nie ma żadnych zapisów dotyczących przeliczenia kwoty kredytu przy jego uruchomieniu, czy też spłacie rat kredytowych. Postanowienia te znajdują się w pkt 2.2 załącznika nr 7 do Umowy (czasami załącznika nr 6). We wzorcu tym można wyróżnić co do zasady dwa warianty. W części umów wspomniany załącznik zawiera bowiem krótką symulację obrazującą hipotetyczną, modelową symulację wzrostu rat kredytowych i salda zadłużenia. Co istotne, symulacja ta w żaden sposób nie wyklucza możliwości kwestionowania ważności tych umów.
Umowy kredytowe banku BPH to klasyczny przykład umowy kredytu denominowanego (z wyłączeniem umów kredytowych zawieranych znacznie później, głównie w 2011 r., o czym będzie mowa poniżej). Z perspektywy szans na wygraną bez znaczenia jest to, czy aktualnie kredyt jest obsługiwany przez Bank BPH S.A. czy też przez Bank Polska Kasa Opieki S.A. (PEKAO S.A.). Zaczynając jednak spór przeciwko Bankowi BPH S.A. należy mieć na uwadze, że jest to bank realnie zagrożony upadłością (co może skutkować finalnie nie odzyskaniem nadwyżki ponad kwotę kapitału). Dlatego też w przypadku postępowań sądowych przeciwko bankowi BPH S.A. tak istotne jest uzyskanie postanowienia o zabezpieczeniu poprzez wstrzymanie obowiązku spłaty rat kredytowych na czas trwania postępowania.
Wyroki ws. kredytów CHF Banku BPH
Czy frankowicze wygrywają z Bankiem BPH? Statystyki wyroków uzyskanych przez naszą Kancelarię jednoznacznie wskazują na to, że umowy kredytów CHF BPH zawierały zapisy niezgodne z przepisami prawa. W sprawach frankowych przeciwko BPH uzyskaliśmy 100% pozytywnych wyroków, w których sądy orzekły o unieważnieniu umowy kredytu. Wygrywaliśmy sprawy przeciwko BPH, które dotyczyły umów praktycznie z całego okresu udzielania przez ten bank kredytów frankowych (2003-2011). Wyłącznie pozytywne wyroki uzyskaliśmy także w sprawach, które dotyczyły zobowiązań przejętych przez Bank PEKAO S.A. od Banku BPH S.A.
Umowy GE Money Banku
Umowy dawnego GE Money Banku S.A. (w tym umowy dawnego GE Banku Mieszkaniowego oraz umowy Banku BPH S.A. z 2011 r.) stanowią umowy kredytu indeksowanego. Kluczowe postanowienie znajduje się w par. 17 Umowy, który zmieniał się w czasie w zależności od banku. We wszystkich wzorcach umowa odwołuje się do kursu średniego NBP oraz marży banku. Różnica polega na tym, że w przypadku umów GE Banku Mieszkaniowego zostały częściowo opisane zasady ustalania marży banku, natomiast w umowach banku BPH z 2011 r. postanowienia zakładają, że w przypadku gdyby kurs NBP był mniej korzystny dla kredytobiorcy niż kurs z tabeli bankowej, to zastosowanie znajdzie kurs NBP.
W przytłaczającej większości przypadków od dłuższego czasu sądy potwierdzają nieważności umów kredytowych (choć warto wspomnieć, że jeszcze na początku 2022 r. umowy kredytowe oparte na tym wzorcu były jednymi z trudniejszych umów do podważenia na tle innych kredytów frankowych).
Wyroki ws. kredytów frankowych GE Money Bank
W sprawach kredytów frankowych dotyczących zobowiązań GE Money Banku przejętych przez Bank BPH uzyskaliśmy już ponad 60 korzystnych wyroków sądów, które w zdecydowanej większości kończyły się unieważnieniem umowy, a w pojedynczych przypadkach odfrankowieniem kredytu. Nieliczne niekorzystne wyroki wynikały przede wszystkim z przydzielania do spraw sędziów świadomie nierespektujących orzecznictwa TSUE i SN W takich przypadkach zmuszeni byliśmy odwołać się od wyroków, aby doprowadzić do korekty orzeczenia przez sąd II instancji.
Czym skutkuje unieważnienie kredytu frankowego BPH?
Unieważnienie umowy kredytu w CHF z Bankiem BPH oznacza, że bank jest zobowiązany wypłacić kredytobiorcy sumę wszystkich rat kapitałowych, odsetek i opłat, jakie ten wpłacił na konto banku w ramach spłacania kredytu. Kredytobiorca z kolei musi liczyć się z obowiązkiem zwrotu bankowi kwoty wypłaconego kapitału kredytu. Oznacza to liczne korzyści dla kredytobiorcy, bowiem na jego koncie pozostaną odsetki, a także różnica wynikająca z rosnącego kursu CHF.
Odfrankowienie kredytów CHF w Banku BPH
Mimo że obecnie wyroki takie nie zapadają, to historycznie wyroki, w których sądy orzekały odfrankowienie kredytów CHF udzielanych przez Bank BPH, również niosły za sobą korzyści dla frankowiczów. Takie rozwiązanie oznaczało, że kredyt traktowany był jako udzielony w polskiej walucie, a warunki oprocentowania pozostawały takie same jak w momencie zawarcia umowy. Oznaczało to, że kredytobiorcy odzyskiwali różnicę wynikającą ze spłacania większej kwoty kapitału, która z kolei wynikała z rosnącego kursu CHF.
Niekorzystny wyrok frankowy BPH – co oznacza dla frankowiczów?
Niekorzystne wyroki frankowe w sprawach przeciwko bankowi BPH, ale również innym bankom, stanowią niewielki odsetek wszystkich wyroków i najczęściej wynikają z decyzji sędziów, którzy nie stosują się do orzecznictwa TSUE i Sądu Najwyższego. W przeważającej większości takie wyroki są zmieniane przez sądy II instancji na korzyść kredytobiorców.
Czy warto podpisywać ugodę z Bankiem BPH?
Ugody frankowiczów z Bankiem BPH to ostateczne rozwiązanie, z wyborem którego radzimy wstrzymać się do czasu, aż szanse na uzyskanie pozytywnego rozstrzygnięcia sądowego ocenimy jako minimalne. Banki konstruują ugody w taki sposób, aby zabezpieczały przede wszystkim ich interesy, dlatego ugoda frankowicza z BPH nigdy nie będzie rozwiązaniem tak korzystnym jak unieważnienie umowy kredytu.
Dlatego w pierwszej kolejności zalecamy skonsultowanie z nami umowy kredytu CHF zawartej z Bankiem BPH w celu określenia szans na wygranie sprawy. Jeśli najkorzystniejszym rozwiązaniem z perspektywy kredytobiorcy okaże się ugoda z BPH, wówczas również warto skorzystać z pomocy Kancelarii w mediacjach, podczas których doświadczeni adwokaci pomogą Klientom uzyskać jak najlepsze warunki.
CZY BANK BPH PODZIELI LOS GETINU? ANALIZA SYTUACJI KREDYTOBIORCÓW
Bank BPH S.A., niegdyś trzeci największy bank w Polsce, obecnie nie oferuje klientom już żadnych nowych produktów finansowych. Jego funkcjonowanie ogranicza się jedynie do obsługi…
Raiffeisen, mBank, PKO BP i BPH – wszystkie przegrywają PRAWOMOCNIE
W tym tygodniu uzyskaliśmy 4 prawomocne wyroki – w sprawach przeciwko Raiffeisen, mBank, PKO BP i BPH. 1. Wyrokiem z dnia 29.03.2022 r. Sąd Apelacyjny…
Prawomocna nieważność umowy z BPH!
Prawomocna nieważność BPH w Gdańsku! W dniu 29 października 2021 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku (SSA Jakub Rusiński, I ACa 102/21) oddalił apelację banku od…
Wyrok TSUE C-19/20 korzystny dla kredytobiorców dawnego GE Money Banku – krótki komentarz.
W dniu dzisiejszym, tj. 29.04.2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie pytań prejudycjalnych zadanych przez Sąd Okręgowy w Gdańsku (XV C 458/18).…
Nie zwalniamy tempa – korzystny wyrok w Gdańsku w sprawie przeciwko BPH S.A.
Nie zwalniamy tempa. W dniu dzisiejszym dowiedzieliśmy się o kolejnym korzystnym wyroku, który zapadł w sprawie naszych Klientów na posiedzeniu niejawnym. W dniu 11 marca…
Wygrywamy z bankiem BPH S.A. – umowa dawnego GE Money Bank nieważna
W dniu dzisiejszym, tj. 05.03.2020 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie (VI C 793/19) uwzględnił w całości nasze powództwo i zasądził na rzecz naszego…