Sprawa frankowa w II instancji. Jak przebiega apelacja?

Sprawy frankowe zazwyczaj nie kończą się na I instancji i niezależnie od treści zapadłego wyroku – strona, na niekorzyść której orzekł sąd, w znakomitej większości przypadków składa apelację. W niniejszym artykule tłumaczymy, jakie warunki trzeba spełnić, aby złożyć apelację od wyroku frankowego, a także opisujemy jak przebiega sprawa frankowa w II instancji.

Sprawa frankowa. Wygrana z bankiem – i co dalej?

Frankowicze wygrywają ok. 98% spraw frankowych w I instancji. Banki nie dają jednak za wygraną i w większości przypadków odwołują się od wyroków. Apelacje banków w sprawach frankowych mogą być złożone dopiero po uzyskaniu od sądu pisemnego uzasadnienia wyroku. Na złożenie wniosku o jego sporządzenie na piśmie i doręczenie bank ma 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku (opłata od wniosku o uzasadnienie wyroku wynosi 100 złotych – zarówno dla banków, jak i kredytobiorców).

Na złożenie apelacji w sprawie frankowej banki mają 14 dni od dnia uzyskania uzasadnienia wyroku, a w wyjątkowych przypadkach wynikających z przedłużenia terminu na sporządzenie uzasadnienie – 21 dni. Apelację składa się za pośrednictwem sądu orzekającego w I instancji. Instytucje finansowe ponoszą koszty apelacji w kwocie równej  5% wartości przedmiotu zaskarżenia.

Dlaczego banki składają apelacje w sprawach frankowych?

Biorąc pod uwagę statystyki dotyczące wyroków frankowych mogłoby się wydawać, że apelacje składane przez banki nie mają większego sensu. Choć dotychczas banki regularnie składały apelacje od niekorzystnych wyroków niemal w każdej sprawie,  to w  ostatnim czasie pojawiły się zwiastuny zmian w takim sposobu postępowania.

Motywacją banków do składania apelacji w sprawach frankowych jest co do zasady chęć odłożenia w czasie konieczności rozliczenia się z kredytobiorcą, a także próba nakłonienia go do ugody, która co do zasady jest korzystna przede wszystkim dla banku. Instytucje finansowe konstruują warunki ugody w taki sposób, aby zabezpieczyć swój interes, dlatego tę opcję rozwiązania sporu warto rozważyć dopiero w ostateczności, a więc w sytuacji, kiedy zachodzi nikłe prawdopodobieństwo wygrania procesu, ewentualnie gdy kredytobiorcy zależy na natychmiastowym rozliczeniu się z bankiem.

Jak złożyć apelację w sprawie frankowej?

NIekorzystne wyroki dla frankowiczów w I instancji zazwyczaj wynikają ze świadomego niestosowania się sędziów do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W związku z tym są one w 99% przypadków zmieniane w postępowaniu apelacyjnym.

Proces wnoszenia apelacji przez frankowicza, który przegrał sprawę frankową w I instancji, przebiega tak samo jak wnoszenie apelacji przez przegrany bank, przy czym opłata sądowa za wniesienie apelacji w przypadku konsumenta wynosi nie więcej niż 1000 złotych. Apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżany wyrok.

Przebieg spraw frankowych w II instancji

Sądy I instancji weryfikują wymogi formalne, w tym związane z opłatami sądowymi za apelację, a następnie przekazują akta sprawy wraz z apelacją (lub apelacjami) Sądom II Instancji. Te ostatnie doręczają apelację drugiej stronie, która ma 14 dni na wniesienie odpowiedzi na apelację.

Sprawy frankowe w II instancji zazwyczaj nie polegają na ponownej weryfikacji danej umowy kredytowej w oparciu o nowe dowody i argumenty, ale na sprawdzeniu tego, czy sąd I instancji prawidłowo przeprowadził postępowanie, ustrzegając się błędów proceduralnych lub prawnych, które zarzuca apelujący. Gromadzenie nowych dowodów przez sądy apelacyjne należy do rzadkości, zazwyczaj analizowane są materiały, które zostały przedstawione w czasie postępowania przed Sądem I instancji.

Czy w sprawach frankowych II instancji odbywają się rozprawy apelacyjne? Nie jest to obligatoryjne, choć w praktyce najczęściej ma miejsce. Jeśli żadna ze stron nie złoży wniosku o rozpoznanie apelacji na rozprawie, sąd może wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym.Sąd II instancji może utrzymać w mocy wyrok frankowy, zmienić go, lub też uchylić go, a sprawę  skierować do ponownego rozpoznania przez sąd I instancji.

Pomoc frankowiczom w II instancji

Przegrane frankowiczów w I instancji należą do rzadkości, a niekorzystne wyroki w większości są zmieniane przez sądy apelacyjne. Kancelaria Kaczmarski Żurowski Adwokaci posiada bogate doświadczenie w udzielaniu pomocy frankowiczom na etapie postępowania odwoławczego – zarówno w sprawach apelacyjnych, jak również w sprawach toczących się przed Sądem Najwyższym.

O skuteczności działań naszych specjalistów świadczy zestawienie wyroków frankowych, w którym znajduje się ponad 1000 orzeczeń korzystnych dla naszych Klientów, w tym ponad 250 wyroków prawomocnych.