Call us now:

Czy po spłaceniu kredytu frankowego można podpisać z bankiem ugodę? Czy jest to rozwiązanie korzystne dla frankowiczów? W niniejszym artykule tłumaczymy, jak przedstawia się kwestia podpisywania ugody z bankami po spłaceniu kredytu CHF. Dowiesz się m.in., czy możliwe jest podpisanie takiej ugody, czy banki wychodzą z inicjatywą porozumienia, czy po podpisaniu ugody z bankiem trzeba zapłacić podatek oraz jak wygląda pomoc dla frankowiczów.
Spłacony kredyt frankowy – to nie musi być koniec sprawy
Kolejne wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Sądu Najwyższego w Polsce stawiały frankowiczów w coraz lepszej sytuacji i dawały coraz to większe szanse na odzyskanie środków utraconych wskutek abuzywności klauzul w umowach na kredyty frankowe. W efekcie około 98% procesów frankowych kończy się wyrokami korzystnymi dla frankowiczów, a odzyskanie pieniędzy jest możliwe nawet w przypadku spłaconego już kredytu w CHF.
Wielu kredytobiorców obawia się, że dochodzenie roszczeń z umów kredytów, które zostały spłacone wiele lat temu, nie jest możliwe z uwagi na przedawnienie tych roszczeń. Tak jednak nie jest!
Wynika to m.in. z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 10 czerwca 2021 roku (sygn. od C‑776/19 do C‑782/19), w którym TSUE orzekł, że bieg przedawnienia nie może zaczynać się od momentu podpisania umowy, ale od zakwestionowania zgodności umowy z prawem. Klient nie musi być bowiem świadomy abuzywności klauzul umowy (czy też nieważności całej umowy) w momencie jej zawierania czy też ostatecznego spłacenia.
Oznacza to, że frankowicze mogą ubiegać się o zwrot środków z nieważnej umowy nawet wiele lat po ostatecznej spłacie kredytu.
Sprawdzony kredyt frankowy a ugoda z bankiem – czy to się opłaca?
Ugody frankowe to rozwiązania proponowane przez banki, które są pozywane przez klientów. Warunki ugody proponowane przez banki uwzględniają przede wszystkim ich interesy. W związku z tym frankowiczom rzadko opłaca się podpisywanie takiej ugody. Banki zazwyczaj proponują:
- przewalutowanie kredytu na PLN – kredyt traktowany jest jako udzielony w polskiej walucie, oprocentowany na stawce WIBOR, a bank umarza część zobowiązania, która wynika ze zmieniającego się w czasie kursu franka szwajcarskiego;
- jednorazową dopłatę na rzecz kredytobiorcy – warunki udzielenia kredytu są zachowywane, a bank wypłaca frankowiczom ustaloną kwotę.
Korzyści z podpisania ugody frankowej nigdy nie dorównują tym, jakie można uzyskać w efekcie wyroku unieważniającego umowę. Dlatego ugoda z bankiem po spłaceniu kredytu frankowego może być korzystna głównie dla tych frankowiczów, którzy nie mają dużych szans na wygranie procesu lub zależy i na szybkim rozwiązaniu sprawy.
Czy banki proponują ugodę frankową klientom, którzy spłacili kredyt CHF?
Banki z reguły nie wychodzą z inicjatywą podpisywania ugód frakowych z klientami, którzy spłacili już kredyt frankowy. W tej sytuacji bank musiałby przyznać, że umowa była niezgodna z prawem, a tym samym zwrócić kredytobiorcy wszystkie nadpłacone środki. Propozycja podpisania ugody frankowej po spłaceniu kredytu może pojawić się ze strony banku po wniesieniu pozwu przez klienta. Wówczas banki, które obecnie przegrywają niemal wszystkie sprawy frankowe, próbują zminimalizować swoje straty.
Banki liczą na to, że po spłaceniu kredytu frankowego klienci nie będą próbowali odzyskać utraconych środków przez brak czasu, wiedzy o tym, że przysługuje im prawo zakwestionowania ważności umowy, lub też przez chęć zamknięcia tego etapu w życiu i uniknięcia kilkuletniej batalii sądowej.
Dlatego warto wiedzieć, że spłacenie kredytu CHF nie eliminuje możliwości unieważnienia umowy, a korzyści z takiego wyroku mogą być naprawdę duże.
Ugoda z bankiem – kredyt frankowy a podatek
Czy wskutek podpisania ugody z bankiem po spłaceniu kredytu frankowego trzeba zapłacić podatek? Taka sytuacja może miejsce m.in. w przypadku, kiedy ugoda zawiera porozumienie o zachowaniu warunków kredytu, w tym klauzul przeliczeniowych, i zakłada wypłacenie przez bank określonej kwoty na rzecz kredytobiorcy.
Dzieje się tak, kiedy wypłata nie zostanie uznana za zwrot nienależnego świadczenia. Wówczas traktuje się ją jako dochód, który podlega opodatkowaniu, a zatem musi zostać uwzględniony w rocznym zeznaniu PIT. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyny przypadek, w którym po podpisaniu ugody konsument zmuszony byłby do zapłacenia z tego tytułu podatku.
Dlatego przy podpisywaniu ugody z bankiem zawsze warto skorzystać z usług profesjonalnej i doświadczonej kancelarii frankowej, która prowadzi negocjacje z bankiem i pomaga uzyskać jak najkorzystniejsze warunki porozumienia.