Czy banki dalej udzielają kredytów frankowych?

Kredyty powiązane z walutami obcymi, a szczególnie te “we frankach szwajcarskich”, były przez wiele lat popularnym rozwiązaniem dla osób chcących sfinansować zakup nieruchomości. Zachęcające oprocentowanie i niskie raty przyciągały wielu kredytobiorców. Jednakże do dnia dzisiejszego  sytuacja na rynku zmieniła się diametralnie, a z nią podejście banków do udzielania tego typu kredytów.

Kredyty frankowe – czy wciąż są dostępne?

Obecnie, kredyty frankowe są praktycznie niedostępne na polskim rynku. Większość banków wycofała się z oferowania kredytów powiązanych z walutami obcymi, w tym z frankami szwajcarskimi jeszcze przed rokiem 2013. Jednym z powodów tego, że do dnia dzisiejszego kredyty takie nie powróciły do oferty banków z pewnością jest skala postępowań sądowych wytaczanych przeciwko bankom i wygrywanych przez frankowiczów w związku z nieważnością umów kredytów powiązanych z walutami obcymi. Taki stan rzeczy sprawia, że obecnie sprzedaż nawet uczciwego, pozbawionego wad prawnych kredytu frankowego byłaby praktycznie niemożliwa..

Dlaczego banki wycofały kredyty frankowe z oferty?

W naszej ocenie banki nie zdecydowały się na ponowne wprowadzenie kredytów frankowych do swojej oferty z kilku  powodów. Przede wszystkim kredyty frankowe pozbawione wad szczegółowo omawianych w orzecznictwie  Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oraz Sądu Najwyższego (SN) w Polsce byłyby dużo bardziej ryzykowne dla banków, niż kredyty, w treści których zawarto niedozwolone klauzule umowne pozwalające na dowolne ustalanie kursu frankach w tabelach kursowych banków.

Ponadto zła prasa kredytów tego typu praktycznie uniemożliwia obecnie ich oferowanie konsumentom, których świadomość prawna jest dużo wyższa niż w pierwszej dekadzie XXI wieku.

Kredytobiorcy stali się bardziej ostrożni i świadomi ryzyka związanego z kredytami walutowymi. Kredyty frankowe zaczęły kojarzyć się z problemami finansowymi oraz dużymi wahaniami kursowymi, co znacząco wpłynęło na ich popularność. Liczne wygrane sprawy sądowe frankowiczów  przeciwko bankom doprowadziły z kolei do sytuacji, w której konsumenci uwierzyli, że nawet w starciu z potężnymi korporacjami można skutecznie dochodzić ochrony swoich praw. Po stronie banków musiało wywołać to określone refleksje, które mogły wpłynąć na kształt obecnej oferty banków.Które banki udzielały najwięcej kredytów frankowych?

Na polskim rynku kilka banków wyróżnia się pod względem ilości udzielonych kredytów frankowych. Należą do nich:

  • mBank,
  • Bank Millennium,
  • PKO BP,
  • Raiffeisen Bank Polska.

Te instytucje miały największe portfele kredytowe we frankach szwajcarskich, co sprawia, że są one najbardziej narażone na konsekwencje związane z problemami prawnymi i finansowymi wynikającymi z udzielania takich pożyczek. Również przeciwko nim toczy się najwięcej postępowań sądowych, także tych prowadzonych przez  naszą Kancelarię.

Jaki był udział kredytów frankowych we wszystkich kredytach?

W latach świetności kredytów frankowych ich udział we wszystkich udzielonych kredytach hipotecznych był ogromny. W roku 2009 udział kredytów powiązanych z kursem CHF wynosił 70% wartości wszystkich nowych kredytów hipotecznych udzielanych przez banki w Polsce. Popularność tych kredytów wynikała z niższego oprocentowania w porównaniu do kredytów złotówkowych oraz stabilnego kursu franka szwajcarskiego w tamtym okresie.

Z czasem, udział kredytów frankowych w całkowitej liczbie kredytów hipotecznych zaczął maleć. Obecnie wynosi zaledwie nieco ponad 14%. Wynika to z zaprzestania udzielenia kredytów frankowych przez banki oraz z faktu, że ok. 98% spraw sądowych toczących się przeciwko bankom, wygrywają frankowicze.