Call us now:
Pora na podsumowanie kwietnia i maja w naszej kancelarii.
Przez ostatnie dwa miesiące uzyskaliśmy 65 wyroków w sprawach kredytów powiązanych z walutami obcymi – w tym 11 wyroków prawomocnych, a 5 w sprawach wytoczonych przez banki – oraz 1 postanowienie Sądu Najwyższego odmawiające przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej banku PKO BP S.A.
Niemal tradycyjnie już najczęściej przegrywał z nami PKO BP S.A. – wygraliśmy z tym bankiem 14 razy.
Dość niespodziewanie na drugim miejscu podium znalazł się Bank Millenium – wygraliśmy z nim 10 razy.
Stawkę najczęściej przegrywających z nami banków w ostatnich dwóch miesiącach zamyka bank BPH, z którym wygraliśmy 9 razy.
Poza tym wygraliśmy 8 razy z Raiffeisen Bank International AG, 6 razy z Santander Bank Polska, 4 razy z BNP Paribas, po 3 razy z Getin Noble Bank, mBank oraz PeKaO S.A., po dwa razy z Santander Consumer Bank oraz ING Bank Śląski oraz po 1 raz z Bankiem Ochrony Środowiska oraz DnB Nord Bank.
Najciekawsze zostawiliśmy jednak na koniec. Wiele mówi się o przewlekłości postępowań przed polskimi sądami – i faktycznie, czas trwania procesów w Polsce z pewnością jest problemem dla stron. Tym niemniej, od tej reguły zdarzają się bardzo pozytywne wyjątki.
W kwietniu 2024 roku uzyskaliśmy 3 wyroki wydane na posiedzeniach niejawnych, odpowiednio – w niecałe 2 miesiące (I C 1047/24), w 2 miesiące (I C 779/24 ) i w 4 miesiące (I C 438/24) od wniesienia każdego z pozwów! Mamy nadzieję, że czas zaoszczędzony na obecnym etapie tych spraw nie zostanie stracony przed sądami odwoławczymi.
Merytoryczną ciekawostką natomiast jest wyrok, jaki uzyskaliśmy przeciwko Santander Consumer Bak S.A. w sprawie kredytu samochodowego dla „nie-konsumenta”. Sąd Okręgowy w Krakowie pozbawił w całości wykonalności bankowy tytuł egzekucyjny wystawiony w 2010 roku stwierdzając, że umowa jest nieważna z uwagi na zawarcie w niej klauzul niedozwolonych. Przedstawiony przez nas materiał dowodowy pozwolił Sądowi Okręgowemu ustalić, że pomimo nabycia produktu przeznaczonego dla przedsiębiorców, stronie powodowej przysługiwał status konsumenta, a zatem zapisy umowy mogły zostać skontrolowane pod kątem ich abuzywnego charakteru.
Szczegółową listę wszystkich uzyskanych przez nas wyroków – w tym także tych wymienionych w powyższym wpisie – prezentujemy w zakładce „Nasze wyroki„.